Wiele osób odczuwa pewien dyskomfort związany z drętwieniem dłoni. Głównym obszarem, w którym może się pojawić uczucie sztywnienia, jest rejon kciuka promieniujący na resztę palców. Warto zapoznać się z możliwymi przyczynami takiego stanu rzeczy. Wcześnie zdiagnozowane schorzenie może zostać skutecznie wyleczone, a sam objaw drętwiejących palców, nadgarstka czy innych części naszych rąk powinien być sygnałem ostrzegawczym i zmobilizować nas do wizyty u specjalisty.
Drętwienie kciuka — najczęstsze przyczyny
Drętwienie kciuka może być związane z różnymi czynnikami. Najczęstszą przyczyną drętwienia rąk w trakcie snu jest ich niedokrwienie. Zdarza się to właściwie każdemu raz na jakiś czas. Wynika to ze złego ułożenia ciała podczas snu, gdy np. przygnieciemy własnym ciężarem naszą rękę lub ustawimy ją w takiej pozycji, że krew będzie miała problemy z dotarciem do palców.
- Zmiana ułożenia ciała: najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie po prostu zmiana ułożenia ciała, tak aby przyczyna niedokrwienia ustąpiła.
- Długotrwały wysiłek fizyczny: innym pospolitym źródłem problemów związanych ze sztywnieniem dłoni, może być długotrwały wysiłek fizyczny wykonywany za pomocą naszych rąk jak np. na siłowni czy przy grze w tenisa.
Kiedy powinniśmy się zacząć martwić?
Nie każde drętwienie kciuka jest powodem do zmartwień. Jednak są sytuacje, gdy dolegliwość ta może być tylko jednym z objawów poważniejszych problemów. Gdy mimo zmian pozycji, uczucie sztywnienia kończyny i kciuka wraca, jest uporczywe i towarzyszą mu również inne objawy, warto skonsultować się z naszym internistą.
- Skonsultować się z lekarzem: internista skieruje nas na odpowiednie specjalistyczne badania, dzięki czemu ustalimy co oznacza drętwienie palców u rąk w danym wypadku.
- Brak witamin i minerałów: często drętwienie kciuka oraz pozostałych palców, może wynikać z braku w naszym organizmie odpowiednich witamin i minerałów.
Przyczyną takiego stanu rzeczy najczęściej jest źle zbilansowana dieta oraz stres towarzyszący codziennym czynnościom. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, gdy odczuwamy mrowienie w kciuku prawej ręki lub całej dłoni i dochodzą do tego również objawy sztywnienia np. twarzy czy ust.
Drętwienie kciuka a problemy neurologiczne
Drętwienie kciuka może być również związane z problemami neurologicznymi. Jeżeli nie ma bezpośredniej kinetycznej przyczyny nagłego odrętwienia kciuka, takiej jak wykonywany wysiłek fizyczny, czy też ustawienie go w pozycji narażonej na niedokrwienie, należy czym prędzej skonsultować się z lekarzem.
- Udar mózgu: ta druga sytuacja może wskazywać na rozwój udaru mózgu, który charakteryzuje się ponadto osłabieniem ogólnej siły mięśniowej czy też problemami z utrzymywaniem równowagi.
- Guz mózgu: drętwienie kciuka może być też objawem rozwijającego się guza mózgu. W takiej sytuacji najczęściej występują również inne objawy takie jak napady padaczkowe lub drżenie całych rąk.
Drętwienie rąk spowodowane uszkodzeniem nerwu łokciowego
Urazy nerwu łokciowego również mogą wpływać na odczuwany dyskomfort w rejonie dłoni. Drętwienie palców jest jednym z objawów, jednak co ważne w przypadku uszkodzeń związanych z nerwem łokciowym, sztywnienie najczęściej dotyczy IV i V palca tj. małego palca i serdecznego.
Przyczyny i objawy urazów nerwu łokciowego
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele np. utrzymywanie łokcia ciągle w jednej pozycji przy pracy przed komputerem, albo w fabryce przy taśmociągu. Ponadto problemy z uszkodzeniami nerwu łokciowego to częsta przypadłość wśród sportowców uprawiających tenis, golfa, siatkówkę czy ćwiczących w siłowni na przyrządach. Oczywiście źródłem dyskomfortu mogą być urazy mechaniczne takie jak złamania, czy też niedobór witamin i minerałów związany często ze złą dietą.
Innymi objawami urazu nerwu łokciowego mogą być np. utrata czucia w dłoni, wrażliwość na zimno, problem ze zgięciem nadgarstka lub brak możliwości zaciśnięcia dłoni w pięść. Problemy z nerwem łokciowym są statystycznie drugą co do częstości przypadłością kończyny górnej, a diagnozuje się je między innymi poprzez stosowanie badania elektrofizjologiczne łokcia (EMG).
Drętwienie kciuka a chora tarczyca
Stan niedoboru hormonów tarczycy, czyli tzw. niedoczynność tarczycy, spowodowana jest zmniejszeniem wydzielania hormonów przez gruczoł tarczowy, a ich niedobór wpływa na problemy z funkcjonowanie organizmu między innymi w zakresie ruchowym.
Objawy niedoczynności tarczycy i ich wpływ na drętwienie kciuka
Najczęściej ograniczone stężenie hormonów tarczycy wiąże się z odczuwaniem przez nas ogólnego osłabienia mięśni, obniżenia wydolności organizmu, problemów z pamięcią oraz uczuciem ciągłego zmęczenia. Możliwe jest także odczuwanie zimna w sytuacji, gdy inni odczuwają ciepło, sucha skóra czy też przybieranie na wadze lub problem z jej zrzuceniem. Objawów niedoczynności tarczycy jest wiele, a drętwienie dłoni i stóp może być jednym z nich. Często osoby chore na niedoczynność tarczycy nie odczuwają żadnych objawów, które opisaliśmy powyżej lub też są one bardzo lekkie.
Niemniej w sytuacji pojawienia się któregokolwiek z nich w tym drętwienia kciuka, warto również skonsultować się z lekarzem w celu sprawdzenia, czy nie jest to początek rozwoju choroby związanej z ograniczeniem stężenia hormonów tarczycy.
Zespół cieśni nadgarstka – objawy i leczenie
Jeżeli odczuwamy w trakcie nocy powracające cierpnięcie palców u rąk, zwłaszcza w kciuku, może to być związane z zespołem cieśni nadgarstka. Przyczyn wystąpienia tej jednostki chorobowej może być wiele. Najczęściej jest nią ciągłe wykonywanie podobnych ruchów nadgarstkiem w górę i w dół lub utrzymywanie go w niewygodnej pozycji przez dłuższy odcinek czasu. Pisanie na klawiaturze czy jazda na rowerze przez wiele godzin, może już być źródłem powstawania schorzenia. Oprócz bardzo nieprzyjemnych i bolesnych parastezji dłoni, rozwój choroby może doprowadzić do zanikania mięśnia kłębu kciuka.
Może to powodować problemy z dokonywaniem precyzyjnych ruchów dłońmi czy też z utrzymaniem przedmiotów w ręce. W skrajnych przypadkach osoba z zespołem cieśni nadgarstka może mieć problem z odczuwaniem zimna i ciepła przy dotyku. Generalnie takie właśnie objawy mogą wynikać z kompresji nerwu pośrodkowego w rejonie kanału nadgarstka. Lekarz specjalista dobiera odpowiedni tor leczenia zgodny z diagnozą, stosując pewne ograniczenia w ruchu dłońmi i wykonywania ciężkich prac za ich pomocą. Możliwe jest też:
- unieruchomienie nadgarstka za pomocą ortezy,
- chłodzenie kostkami lodu,
- zastrzyki redukujące stan zapalny lub
- fizykoterapia.
Przyczyny drętwienia kciuka i kiedy skonsultować się z lekarzem?
Przyczyny drętwienia kciuka, a także całych dłoni mogą być bardzo różne. Warto rozdzielić je na te powstające pod wpływem jakiegoś bezpośredniego zdarzenia np. wielogodzinnej pracy przy klawiaturze czy też w trakcie snu, gdy obudzimy się z głową na zesztywniałej dłoni, od takich które pojawiają się nagle bez żadnej przyczyny. W większości przypadków te drugie będą bardziej niebezpieczne i warto czym prędzej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu dalszej diagnostyki.
Drętwy kciuk czy też dłoń to jeszcze nie powód do paniki, ale warto bacznie przyglądać się swojemu ciału, aby odpowiednio zdiagnozować czy pojawiająca się dolegliwość, to tylko jednorazowa sytuacja wynikająca z przyczyn zewnętrznych, a może objaw czegoś poważniejszego i przewlekłego.