Złamanie trójkostkowe brak zrostu

Answered
0
0

Witam

1.10.2017 r złamałam nogę

Rozpoznanie: wieloodłamowe złamanie trójkostkowe goleni z przemieszczeniem odłamów i podwichnięciem w stawie skokowym.

Noga została zoperowana i nastawiona 02.10.2017r –  zespolono złamanie strzałki w 1/3 obwodowej płytą LCP, kostkę przyśrodkową oraz tylną krawędź ustabilizowano śrubami. Nogę unieruchomiono w szynie gipsowej udowo-stopowej.

28.11.2017 zrobiono mi RTG, które wykazało, że w obrębie stawu skokowego nastąpił pełny zrost kostny, natomiast w obrębie trzonu kości strzałkowej stwierdzono kątowo ustawiony odłam pośredni oraz szerokie, dobrze widoczne szczeliny złamania i brak odczynów naprawczych. Noga została z powrotem włożona w szynę stopowo udową do 02.01.2018, kiedy zostało powtórzone zdjęcie RTG, które nie wykazało żadnych zmian i nadal nie wykazało odczynów naprawczych i zrostu. Przez cały okres przebywania w gipsie noga była nie obciążana i cały czas podczas chodzenia znajdowała się w powietrzu. 02.01 lekarz chirurg pozwolił mi wyjąć nogę z szyny gipsowej z zaleceniem, że mam nie obciążać nogi, nie opierać się na niej i nie stąpać, noga nadal ma być w powietrzu podczas chodzenia. Powiedział również, że mogę delikatnie próbować zginać kolano. Dopiero 15.01.2018 mam wizytę u ortopedy.

W związku z moją sytuacją mam dwa pytania:

1 Jakie są opcje w związku z brakiem zrostu kości strzałkowej po 3 miesiącach przebywania w gipsie.

2 Po 3 miesiącach unieruchomienia wyprostowanego kolana próba delikatnego zgięcia go powoduje opór i mocny ból nawet przy minimalnym ruchu. Czy to jest sytuacja normalna i co można w tej sytuacji zaradzić.

Pozdrawiam Kasia 40 lat

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Dzień dobry,

Leczenie wspomagające przy zroście opóźnionym kości strzałkowej – zrost kostny można próbować pobudzić, przyspieszyć np z wykorzystaniem nieinwazyjnej metody ultradźwięków o niskiej intensywności np urządzeniem Exogen. Można także zastosować metody inwazyjne np wstrzyknięcia w okolicę złamania tzw. PRP lub podobnych substancji z czynnikami wzrostu i komórkami multipotencjalnymi np ze szpiku kostnego.

Po tak długim unieruchomieniu kolana normalnym jest wystąpienie przykurczu wyprostnego i  bolesność podczas próby zginania. Kolano należy stopniowo rozćwiczyć, najlepiej pod okiem rehabilitanta.

z poważaniem

lek. med. Ring Rafał

Znaleziono 1 wynik