Uraz skrętny kolana na nartach - pomoc przed operacją !?

Answered
0
0

Witam ?

Mam dwie odmienne opinie ortopedów i chciałbym zapytać czy ktoś miał podobny przypadek i co z doświadczenia zadziałało najlepiej.
a więc:
Uraz na nartach w dniu 3 Króli ? Nazajutrz USG i wizyta u ortopedy- podejrzenie ,które po 2 dniach potwierdził opis z rezonansu ( opis poniżej). Ortopeda ten zaproponował prywatną operację za kilka-kilkanaście dni, na razie zbyt duży obrzęk.
Znajomy ortopeda sugeruje zaś by w trybie pilnym jechać do szpitala z uwagi na charakter uszkodzenia, chyba chodzi o pękniętą łękotkę i pękniętą główkę strzałki i pęknięcie części krućca piszczela a dopiero po kilku tygodniach sugeruje drugą operację samego ACL.

Co robić ?

OPIS REZONANSU :

Prawie całkowite uszkodzenie ACL w części bliższej( II/III stopinia) z zachowaniem ciągłości  niewielkiej ilości włókien. Wskazana korelacja z  oceną stabilności kolana.

Naciągnięcie MCL i NCL,  PCL w normie

Złamanie głowy kości strzałkowej  bez przemieszczenia oraz tylnego  brzegu kłykcia bocznego kości piszczelowej.

Skośne pęknięcie rogu tylnego i  trzonu łękotki przyśrodkowej z przerwaniem dolnej powierzchni  stawowej. Łąkotka boczna w normie

Chrząstka w normie

Duża ilość płynu w zachyłku nadrzepkowym. „

 

pozdrawiam

JANUSZ, za 3 dni 40ste urodziny ?

 

 

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Szanowny Panie Januszu,

Jest szansa na zachowawcze (nieoperacyjne ) wyleczenie powyższych obrażeń – pod warunkiem, że złamania są bez przemieszczenia.

Zarówno kości, łąkotki, a nawet niektóre uszkodzenia ACL potrafią zagoić się samoistnie.

Oczywiście konieczne jest monitorowanie stabilności przy pomocy artrometru np. KT 1000 lub Aircast oraz kontrolne badanie MR w rozdzielczości 3.0T.

Z pozdrowieniami,

dr n.med. Andrzej Solecki

Znaleziono 1 wynik