Niestabilność stawu skokowego - zerwane wiązadła

Answered
0
0

Dzień dobry,

W styczniu tego roku po raz czwarty spotkało mnie samoczynne podwinięcie nogi, efektem czego jest kolejny uraz. Niestety ten bardzo niefortunny. Pierwsze dwa tygodnie byłam unieruchomiona w szynie gipsowej po czym zdjęto mi ją i kazano chodzić. Ja jednak nie mogłam stanąć na nogę. Odrazu więc bez wahania pojechałam do zaufanego ortopedy, który zalecił mi jeszcze kolejne dwa tygodnie w szynie gipsowej. Po w sumie 4 tygodniach  w szynie nadal nie mogłam stanąć na nodze -zalecono mi już jednak stabilizator i chodzenie o kulach plus rehabilitacja. Ponieważ taki uraz nie jest u mnie po raz pierwszy dostałam skierowanie na MRI. Ja wiadomo nawet prywatnie MRI ma nie krótkie terminy, więc znów mijały kolejne dni ból nie ustępował, noga ciągle napuchnięta, rehabilitacja (magnetronic + krioterapia). Obecnie dysponuję opisiem MRI, specjalista u którego prowadzę leczenie uważa, że niezbędna jest operacja, dlatego chciałam skonsultować z Państwem – jako z jedną z najlepszych klinik w przypadku takich urazów opis mojego rezonansu, który niestety jest mało pozytywny:

Obrzęk tkanki podskórnej okolicy obu kostek. Więzozrost piszczelowo-strzałkowy lewy zachowany, niewielkie pogrubienie i postrzępienie krawędzi dolnej więzadła przedniego.
Staw skokowy górny lewy ze śladem płynu, miejscami z niewielkim przerostem błony maziowej. Strefy stłuczenia beleczek kostnych kostki przyśrodkowej i sąsiadującej części k. skokowej; strefa stłuczenia beleczek kostnych górnej części wyrostka bocznego k.
skokowej. Niewielkie zaostrzenie krawędzi stawowych w stawie skokowym górnym.
Obszar uszkodzenia kostno-chrzęstnego w części bocznej bloczka k. skokowej pośrodkowo wielkości ok. 7x7x7mm; wydzielony fragment pozostaje w loży; drobna strefa stłuczenia beleczek kostnych w warstwie podchrzęstnej przyśrodkowej górnej części bloczka – możliwy I etap OCD, wskazana kontrola. Pozostała chrząstka w stawie skokowym bez istotnych uszkodzeń.
W bocznej części tylnej części stawu skokowego górnego, do tyłu od przyczepu skokowego więzadła skokowo-strzałkowego tylnego
widoczny obszar śr. 8,smm mogący odpowiadać chrząstce, przerośniętej błonie maziowej lub obszarowi zwłóknień.
Przebyte całkowite zerwanie więzadła skokowo-strzałkowego przedniego, kikuty zanikowe.
Cechy przebytego częściowego uszkodzenia więzadła piętowo-strzałkowego oraz skokowo-piętowego bocznego, więzadła w trakcie
przebudowy, ocena wydolności więzadeł w badaniu dynamicznym usg.
Więzadlo trójgraniaste z cechami częściowego uszkodzenia – stłuczenie części głębokiej tylnej, znaczne uszkodzenie części najbardziej przedniej; o zachowanej ciągłości.
Drobna strefa stłuczenia beleczek kostnych przyśrodkowej części kości sześciennej.
Niewielki obrzęk ścięgna Achillesa w części dystalnej.
Wnioski:
Całkowite zerwanie ATaFL lewego, częściowe uszkodzenie CFL, więzadla skokowo-piętowego bocznego oraz CFL; uszkodzenie
kostno-chrząstne bocznej części bloczka kości skokowej lewej śr. Ok. 7mm; szczegóły i pozostałe zmiany w opisie.

Proszę o Państwa opinię na ten temat.

Pozdrawiam.

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Droga Pani Kingo,

opisuje Pani, że stwierdzono nawracające skręcenie stawu skokowo-goleniowego.  W badaniu MRI uwidoczniono zerwanie więzadła ATFL i CFL oraz uszkodzenie chrzęstno-kostne bloczka kości skokowej o śr. 7mm. Podejrzewamy fibroartrozę stawu skokowo-goleniowego z zablokowaniem zgięcia grzbietowego. Jednak, aby to potwierdzić konieczna jest konsultacja ortopedyczna wraz z badaniem fizykalnym.

Być może w Pani przypadku zabieg chirurgiczny nie będzie konieczny. Z pewnością niezbędna będzie odpowiednia rehabilitacja, w tym intensywna mobilizacja stawu skokowego i podskokowego.

Z pozdrowieniami,

dr n. med. Bogusław Sadlik

 

 

Znaleziono 1 wynik