kolana szpotawe

Answered
0
0

Mam na imię Klaudia, mam 14 lat. Moim problemem są krzywe, niekształtne nogi. Nie wiedziałam co z nimi jest, poszukałam trochę w internecie i stwierdziłam, że to szpotawość. Myślę, że ta choroba jest spowodowana płaskostopiem, które wcześniej miałam, lecz zdążyłam już je wyleczyć, dzięki ćwiczeniom.  Odległość między moimi kolanami wynosi 8 cm przy normie 3-4 cm. Udałam się do paru specjalistów, lecz mówili, że moje nogi po prostu takie są i nie da ich się wyleczyć. Jednak bardzo bym chciała, aby była taka możliwość bez konieczności operacji. Czy zwykłe ćwiczenia korygujące wystarczą? Jeżeli będę je robić regularnie to w jakim czasie będę mogła dostrzec poprawę?

Chciałabym dodać, że moim zdaniem to nie jest zwykłą szpotawość, ponieważ przy takiej podczas chodzenia kolana i łydki kierują się na zewnątrz, a u mnie, gdy chodzę kolana zbliżając się kierują się do środka, a łydki na zewnątrz. Natomiast, gdy stoję pomiędzy moimi kolanami jest duża odległość. Większość ćwiczeń polega na zbliżaniu do siebie kolan co mi nie pomaga. Chciałabym bardziej zbliżyć do siebie łydki.

Najlepsza odpowiedź
0
0

Droga Klaudio,

Z powyższej wiadomości wynika, że opisywana przez Ciebie deformacja może mieć charakter rozwojowy, tzn.: zmieniający się w czasie – w trakcie okresu wzrostu i dojrzewania. Być może jest to „szeroki wariant normy”, ale równie dobrze może być to deformacja wymagająca rehabilitacji bądź innego rodzaju leczenia.

Postawienie dokładnej diagnozy możliwe jest po badaniu statycznym i dynamicznym w trakcie konsultacji u specjalisty ortopedy, dzięki czemu możliwe będzie podjęcie decyzji o dalszym postępowaniu terapeutycznym.

Z wyrazami szacunku,

dr n. med. Adrian Błasiak

Znaleziono 1 wynik