Sucha Artroskopia w naprawie uszkodzeń chrząstki stawu kolanowego tematem kolejnej międzynarodowej publikacji lekarza z Zespołu Szpitala św. Łukasza.

0

Dr n. med. Bogusław Sadlik jest współautorem międzynarodowej publikacji w czasopiśmie „Arthroscopy Techniques” pod tytułem: „Jednostopniowa implantacja komórek mezenchymalnych  na matrycy kolagenowej w ubytku chrzęstnym stawu kolanowego metodą suchej artroskopii”.

Publikacja powstała przy współpracy lekarzy z włoskiego ośrodka specjalizującego się w ortopedii artroskopowej oraz specjalistów Szpitala św. Łukasza. W streszczeniu artykułu czytamy, że zmiany chorobowe chrząstki stawu kolanowego są częstym powodem dolegliwości bólowych pacjentów. Jednakże, opcje leczenia, które są zdolne do przywrócenia naturalnej struktury tkanki chrzęstnej nie są rutynowo stosowane. Technologia oparta na implantacji komórek macierzystych, czy implantacja autologicznych chondrocytów może w niektórych przypadkach zapewnić trwałą naprawę chrząstki, ale dostępność tej procedury jest często ograniczona ze względu na ograniczenia finansowe.

Obiecujące wyniki w przypadku stosowania rusztowań zaszczepionych aktywowanym aspiratem szpiku kostnego, poprawiają się jeszcze wyraźniej przy zastosowaniu technik naprawy chrząstki opartych na procedurze jednoetapowej, a szczególnie gdy technologia naprawy może być stosowana w miniinwazyjny sposób. Artykuł prezentuje mini inwazyjną technikę suchej artroskopii w której autorzy omawiają procedury naprawy chrząstki z wykorzystaniem kwasu hialuronowego z koncentratem komórek z aspiratu szpiku. Technika ta ma potencjał do rutynowego stosowania w szerokim zakresie typów uszkodzeń chrząstki w różnej lokalizacji.

 

Przekaż dalej

O autorze

dr n. med. Bienek Tomasz

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Specjalizuje się w leczeniu deformacji nabytych stopy, urazów stopy i stawu skokowego, następstw złamań stopy, złamań dostawowych w obrębie stawu łokciowego. Wykonuje pełen zakres zabiegów z dziedziny traumatologii ( z wyjątkiem operacji kręgosłupa)

Skomentuj