Eksperyment Medyczny – w Szpitalu Św. Łukasza

0

Zespół ortopedów Szpitala św. Łukasza w związku z zaawansowaną działalnością badawczo-rozwojową prowadzi eksperymentalne badania naukowe z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Lekarze z ośrodka biologicznej rekonstrukcji stawów (BJRD) we współpracy z PKBM realizują w szpitalu projekt badawczy w ramach zatwierdzonego przez Komisję Bioetyczną Eksperymentu Medycznego. Dotychczasowe wyniki kliniczne prowadzonego projektu są zadawalające, co potwierdzają dane diagnostyczne pozyskane w obrazowaniu w rezonansie magnetycznym oraz relacje zoperowanych Pacjentów.

Zaawansowana metoda bioimplantacji wykonana w technice tzw. SUCHEJ ARTROSKOPII pozwala na wszczepienie komórek macierzystych w uszkodzoną strukturę chrząstki stawowej. Pacjenci z rozpoznaną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, nie kwalifikujący się do zabiegów endoprotezoplastyki mają możliwość powrotu do zdrowia poprzez biologiczną rekonstrukcję uszkodzonej chrząstki stawowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób chcących uprawiać różne formy aktywności fizycznej, którzy ze względu na swoje dolegliwości są zmuszeni do rezygnacji ze sportu. Ta innowacyjna forma operacji kolana pozwala na rozwiązanie bieżących problemów aktywnych pacjentów.

Tytuł eksperymentu:

Zastosowanie mezenchymalnych komórek macierzystych osadzanych na matrycy z kwasu hialuronowego pozyskanych z galarety Whartona sznura pępowinowego od niezgodnego dawcy niespokrewnionego, w leczeniu pacjentów z degeneracyjnymi i urazowymi uszkodzeniami chrząstki stawu  kolanowego oraz łąkotki metodą artroskopii suchej, u których zastosowane wcześniej leczenie  zachowawcze lub operacyjne nie przyniosło poprawy stanu klinicznego.

Szczegółowy opis projektu w linku.

Opis kryteriów włączenia pacjentów do projektu badawczego w linku.

 

Przekaż dalej

O autorze

Redaktor naczelna

Administracja serwisem iOrtopedia.pl

Skomentuj